Frezy do aluminium. Rodzaje i podział.

Obróbka aluminium.

Mechaniczna obróbka aluminium jest procesem dość skomplikowanym i  wymagającym dostępu do specjalistycznego sprzętu. Metal ten, ze względu na swą miękkość, musi być skrawany z wykorzystaniem dedykowanych narzędzi (różnego rodzaju frezów), które nie uszkodzą jego stosunkowo delikatnej powierzchni.

W przypadku metali miękkich, dobór właściwych frezów jest niezwykle istotny. Zawsze bowiem istnieje ryzyko, iż narzędzie, którego zdecydowaliśmy się użyć, naruszy powierzchnię obrabianego detalu. Wszystko to sprawia, że decydując się na konkretne narzędzie należy dokonywać dobrze przemyślanych wyborów.

Podczas obrabiania aluminium możemy spotkać się z wieloma trudnościami. Wspomnieć należy o możliwości zmiany geometrii ostrza z powodu powstającego narostu czy chociażby ewentualności złamania frezu.

Frezy do aluminium. Jaki rodzaj wybrać?

Podstawową kwestią, o jakiej powinniśmy pamiętać przy doborze narzędzi cnc do obróbki aluminium jest materiał, z jakiego są wytworzone. Ze względu na właściwości oraz zastosowanie aluminium, można tutaj wymienić:

 • frezy ze stali szybkotnącej – charakteryzują się przede wszystkim sporą odpornością na wszelkie możliwe obciążenia. Używane są do aluminium ponieważ wyróżniają się mniejszą prędkością skrawania, dzięki czemu można je stosować właśnie do materiałów miękkich. Ponadto nadają się do tak zwanego frezowania kształtowego.
 • frezy węglikowe VHM (z węglików spiekanych) – do produkcji frezów do aluminium stosowane są zazwyczaj węgliki drobnoziarniste. Są bardzo wytrzymałe, gdyż ich konstrukcja opiera się na tytanie, chromie i wolframie.
 • frezy diamentowe – zdecydowanie najczęściej spotykany typ frezów do aluminium. Dzięki dość sporej twardości mogą pracować ze zmienną prędkością, dlatego nie naruszą powierzchni obrabianego materiału. Materiał diamentowy w ramach takiej pracy nie ściera się tak szybko, jak ma to miejsce w przypadku innych produktów.

Samo tworzywo to jednak nie wszystko. Istnieją bowiem jeszcze inne podziały frezów do aluminium. Pierwszy z nich dotyczy sposobu mocowania produktów we frezarce. W związku z tym wyróżniamy:

frezy do aluminium nasadzane – wyposażone są w odpowiedni otwór, który mocowany jest do wrzeciona urządzenia. Pamiętać należy jednak o tym, iż są one stosowane przede wszystkim we frezarkach dolnowrzecionowych.

frezy do aluminium trzpieniowe – jak sama nazwa wskazuje, montowane są do frezarki za pomocą trzpieni, które gwarantują odpowiednią stabilność narzędzia. Są to frezy aluminium wykorzystywane w maszynach CNC, ale również stosowane we frezarkach dolno i górnowrzecionowych.

Spośród frezów trzpieniowych należy wymienić kilka ich typów:

 • frezy zwykłe – posiadają ostrza proste i są wykorzystywane przede wszystkim do gratowania, zdzierania oraz standardowej obróbki aluminium,
 • frezy z uzębieniem naprzemianskośnym (WS) – wyróżniają się większą wydajnością, dzięki czemu można używać ich podczas frezowania z różnymi prędkościami. Stosowane są do usuwania ostrych brzegów, standardowej obróbki i załamywania krawędzi,
 • frezy z powłoką TCIN – są najtwardsze i najbardziej odporne, dzięki czemu ich żywotność jest spora. Można je wykorzystywać do każdego rodzaju frezowania,
 • frezy spiralne – kąt spirali powinien osiągnąć wartość 45 stopni, co umożliwia bezpieczną obróbkę metali lekkich, takich jak aluminium,
 • frezy typu WR – używane przede wszystkim do tak zwane obróbki zgrubnej. Wyróżniają się grubymi rozdzielaczami wiórów.

Poza podziałem ze względu na mocowanie, należy uwzględnić także produkty różniące się między sobą kształtem:

 • frezy do aluminium palcowe – w przypadku omawianego materiału należy skorzystać z tak zwanych produktów monolitycznych. Są one bowiem dużo bardziej wytrzymałe w porównaniu do frezów niepokrywanych. W zależności od wykonywanych zadań, możemy zdecydować się na frezy płaskie bądź kuliste. Płaskie narzędzia wykorzystuje się do standardowej obróbki, natomiast kuliste stosuje się w przypadku frezowania specjalistycznego i precyzyjnego.
 • frezy do aluminium stożkowe – z powodu zaokrąglonej części roboczej, wykorzystuje się je do obróbki konturów, frezowania przed spawaniem, tak zwanego odgratowywania otworów oraz do pracy zgrubnej.
 • frezy do aluminium tarczowe – są to typowe frezy nasadzane, używane zazwyczaj w maszynach CNC. Na rynku występują frezy tarczowe z ostrzami prostymi, na przemian skośnymi bądź tak zwane piłkowe. Wykorzystuje się je przede wszystkim do wykonywania i obróbki płytkich rowków.
 • frezy do aluminium walcowe – ze względu na swoją budowę, wykorzystywane są do frezowania bokiem. Zalecane są w przypadku obróbki zgrubnej oraz związanej z wykańczaniem elementów (konieczne frezy z większą ilością ostrzy).

Oczywiście nie możemy też zapomnieć o rozróżnieniu frezów ze względu na liczbę ostrzy. Do frezowania standardowego wykorzystywane są najczęściej produkty z jednym bądź dwoma ostrzami. Bardziej zaawansowana praca wymaga użycia większej ich liczby.

Ostatnim elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest średnica części chwytowej i roboczej. Jest to istotne przede wszystkim ze względu na to, jakim urządzeniem obróbczym dysponujemy. Wyróżniamy frezy do aluminium o średnicy 1, 2, 4, 6, 8, 16, a nawet 20 mm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.